Regulamin Rekrutacji

REGULAMIN REKRUTACJI

DO PRZEDSZKOLA W LUBAWCE

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 173 z 2004 r. poz.329, Dz. U. 2014 poz.7, Dz. U. 2015 r. poz. 1942, 2156,  Dz. U. 2016 poz. 35)


I.    ZASADY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

  1. Do Przedszkola w ZSP przyjmowane są dzieci w wieku od 3-6 lat zamieszkałe na terenie Gminy Lubawka.
  2. W przypadku wolnych miejsc dyrektor ZSP może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
  3. Liczba miejsc według projektu organizacyjnego jest liczbą maksymalną, w przypadku większej liczby zgłoszeń, dyrektor ZSP powołuje komisję rekrutacyjną.
  4. Zapisy dzieci prowadzi wicedyrektor ds. przedszkola działający z upoważnienia dyrektora ZSP na wolne miejsca we wskazanym terminie (na każdy nadchodzący rok szkolny).
  5. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica/opiekuna kandydata. Wniosek/ kartę zapisu składa się u dyrektora przedszkola
  6. Rekrutacja do przedszkoli odbywa się w oparciu o jednolite dla wszystkich przedszkoli kryteria oraz przebiega w następującej kolejności:

- zgłoszenia dzieci kontynuujących edukację przedszkolną

- zgłoszenia dzieci zapisywanych do przedszkola po raz pierwszy

  1. W przypadku zgłoszenia większej liczby dzieci niż liczba miejsc wskazana
    w projekcie organizacyjnym w pierwszej kolejności przyjęte będą dzieci, które spełniają łącznie następujące kryteria, które mają jednakową wartość:
  1. Wielodzietność rodziny kandydata - troje i więcej dzieci niepełnoletnich lub uczących się w trybie dziennym do 25 r.ż.
  2. Niepełnosprawność kandydata
  3. Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  4. Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  5. Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  6. Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  7. Objęcie kandydata pieczą zastępczą

Ilekroć jest mowa o:

1) wielodzietności rodziny - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci (niepełnoletnich lub uczących się w trybie dziennym do 25 r.ż.)

2) samotnym wychowywaniu dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

  1. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole będzie nadal dysponowało wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane pod uwagę, uzgodnione z organem prowadzącym, następujące kryteria
    i odpowiednio odpowiadające im punkty:
  1. 30 punktów - dziecko objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym/ 6-  letnie
  2. 12 pkt. - dziecko 4 lub 5 letnie
  3. 10 pkt.- dziecko obojga pracujących rodziców /prawnych opiekunów lub uczących się w systemie dziennym lub prowadzącym działalność gospodarczą lub rolniczą
  4. 9 pkt. - dziecko, które będzie korzystało z pobytu 8 godzin i więcej
  5.  5 pkt. - dziecko, które będzie korzystało z pobytu 7godzin
  6.  3 pkt. - dziecko posiadające rodzeństwo w danym przedszkolu

Wymienione wyżej kryteria sumuje się.

  1. W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w przedszkolu odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola uznane przez niego za istotne - dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
  2. Jeżeli przedszkole po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się do końca sierpnia przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym rekrutację uzupełniającą, (z uwzględnieniem odpowiednio kryteriów rekrutacji), która obejmuje:
  1. Dzieci, które nie zostały przyjęte w 1 i 2 etapie postępowania rekrutacyjnego
    (z powodu: braku wolnych miejsc)
  2. Dzieci 2,5 letnie, które wykazują samodzielność w zakresie: jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, komunikowania innych potrzeb, poruszania się po schodach.
  3. Kandydaci zamieszkali poza obszarem gminy mogą być przyjęci do publicznego przedszkola na terenie gminy Lubawka, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami w przedszkolu.

II. ZASADY OGŁASZANIA REKRUTACJI

Rekrutację na kolejny rok szkolny ogłasza organ prowadzący lub przedszkole w formie pisemnego ogłoszenia dla rodziców, podając terminy rekrutacji i harmonogram zapisów oraz informacje o miejscu udostępnienia zainteresowanym niniejszego regulaminu.

III. KOMISJA KWALIFIKACYJNA

  1. W przypadku mniejszej liczby zgłoszonych dzieci niż liczba miejsc w przedszkolu, przyjęć dzieci dokonuje wicedyrektor ds. przedszkola z upoważnienia dyrektora ZSP.
  2. W sytuacji, kiedy liczba zgłoszonych dzieci w czasie rekrutacji jest większa od liczby miejsc w przedszkolu, dyrektor ZSP powołuje komisję rekrutacyjną.
  3.  W skład komisji wchodzą
  • Wicedyrektor ZSP ds. przedszkola
  • 2-3 nauczycieli
  • w posiedzeniu komisji może uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego

IV. DOKUMENTY DOTYCZĄCE REKRUTACJI

  1. Dokumenty składane do przedszkola przez rodziców stanowiące podstawę do zakwalifikowania i przyjęcia dziecka do przedszkola:
  2. Deklaracja kontynuacji edukacji przedszkolnej przez dziecko (w przypadku dziecka już uczęszczającego)2) Wniosek - Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola (dziecko nowe), jak również:
  3. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów określonych
    w ustawie o systemie oświaty

 

  1. Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata

 

  1. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata

  1. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata

  1. Orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata

  1. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica

  1. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata

  1. Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z 2012 r. poz. 1519 oraz z 2013 r. poz. 154 i 866)

Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata

 

2. Kwalifikacji kandydatów do przyjęcia do przedszkola dokonuje komisja rekrutacyjna na podstawie: deklaracji o kontynuacji, karty zgłoszenia i załączonej dokumentacji.

3. Wymagane oświadczenia rodzic/opiekun składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

4. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od rodzica/opiekuna dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach w wyznaczonym lub może zwrócić się do Burmistrza Gminy Lubawka o potwierdzenie tych okoliczności.

5. W celu potwierdzenia informacji zawartych w oświadczeniach Burmistrz: korzysta z informacji, które zna z urzędu lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeśli instytucje te posiadają takie informacje.

V. ZADANIA WICEDYREKTORA ZSP DS. PRZEDSZKOLA

 

  1. Wykonanie czynności przygotowawczych do rozpoczęcia rekrutacji:
  • Wywieszenie na terenie placówki ogłoszenia o terminach rekrutacji
  • Wyjaśnianie rodzicom zasad naboru dzieci do przedszkola, udostępnienie regulaminu rekrutacji

2. Wydawanie, przyjmowanie deklaracji i kart zgłoszeń dziecka do przedszkola wraz z wymaganymi dokumentami.

3. Sprawdzenie dokumentów pod względem formalnym i rzeczowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

  1. Datę urodzenia dziecka, pesel
  2. Miejsce zamieszkania dziecka
  3. Pracę rodziców, telefony kontaktowe
  4. Czytelność zapisów w karcie

VI. ZADANIA KOMISJI REKRUTACYJNEJ

Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:

  1. Ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
  2. Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  3. Przewodniczący komisji wywiesza listy do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu (mata ogłoszeniowa dla rodziców) w siedzibie danego publicznego przedszkola.
  4. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej, wg roku urodzenia oraz podaje najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
  5. Dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola tworzą listę oczekujących.

VII. ODWOŁANIA

  1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do przedszkola.
  2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata.
  3. Rodzic kandydata może wnieść odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej do Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  4. Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie
    7 dni od dnia otrzymania odwołania.
  5. Na rozstrzygnięcie Dyrektora ZSP służy skarga do sądu administracyjnego.

VIII. PRZEPISY KOŃCOWE

  1. W przypadku konieczności odroczenia dziecka od obowiązku szkolnego zostanie ono przyjęte obligatoryjnie/zapewnia się dziecku miejsce w przedszkolu, w którym przebywało w ostatnim roku, jeśli rodzic zgłosił dyrektorowi przedszkola w czasie trwającej rekrutacji konieczność badań dojrzałości szkolnej dziecka i ich możliwy termin.
  2. W trakcie roku szkolnego, w miarę zwalniających się miejsc, dzieci przyjmowane są do przedszkola, po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem ZSP, przez wicedyrektora ds. przedszkola.