GRUPA MISIAKI

 

Propozycje zabaw 

Data: 16. 04.2021

Temat: Badamy, odkrywamy

Ciepło - zimno-  na początku rodzic prezentuje suszarkę do włosów, pytając, do czego służy to urządzenie i jak działa. Następnie prosi dziecko o wyciągnięcie dłoni przed siebie i dmucha suszarką ? ciepłym powietrzem, a następnie zimnym. Pyta dziecko, co czuły, gdy dmuchało na nie powietrze z suszarki. Tłumaczy, że: na skórze znajdują się tysiące receptorów, nie widzimy ich, ale to dzięki nim czujemy, czy to, czego dotykamy, jest miękkie, ostre, zimne czy ciepłe. Rodzic przygotowuje dwie miseczki-  do jednej nalewa zimną wodę i dodaje lód (jedną kostkę można dać dziecku?), do drugiej miski ? bardzo ciepłą wodę. Zachęca je, aby włożyło jedną rękę do zimnej, a drugą do ciepłej wody, pyta o wrażenia.

Co tonie co pływa

Rodzic przygotowuje dwie szklanki z wodą, do jednej z dwóch wspólnie z dzieckiem wsypuje sól, a następnie  umieszcza w obu szklankach plaster ziemniaka. Dziecko zaobserwuje, że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.

Kolorowe światło
W zaciemnionym pomieszczeniu skierujcie światło latarki na błyszczącą stronę płyty CD, zamieni się w kolorową krainę tęczy. Płyta zawiera dużą liczbę wgłębień, na których załamuje się światło. Wiemy już, że białe światło składa się z różnych kolorów. Jesteśmy je w stanie wyodrębnić, jeśli rozszczepimy światło na wiele kolorowych promieni

Zabawy ze światłem
Eksperyment trzeba przeprowadzić w zaciemnionym pomieszczeniu. Dziecko wybiera dwie zabawki - większą i mniejszą - które należy ustawić w taki sposób, by ich cienie pojawiły się na ścianie. Co się stanie, jeśli oddalimy zabawkę od źródła światła? A co się stanie, jeśli ją przybliżymy? Czy możemy tak manipulować światłem, żeby mniejsza zabawka miała na ścianie większy cień, a większa zabawka mniejszy? W jaki sposób musimy ustawić źródło światła? Postarajcie się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Wszystkie zadania są propozycją

Miłej zabawy i do zobaczenia Marta Kwiatkowska