GRUPA MUCHOMORKI

PLAN ZABAW EDUKACYJNYCH

MUCHOMORKI

WTOREK: 30.06.2020

Film edukacyjny: Jestem tym co jem

Zabawa: Przechodzimy przez most. Rodzic stoi w rozkroku, tworząc most, dziecko obchodzi go na czworakach dookoła, przechodząc przez most. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa: Owocowo-warzywne zagadki. Rodzic  przygotowuje gazety, czasopisma i ilustracje o tematyce kulinarnej. Dzieli wyraz na sylaby np. ce-bu-la, podając w ten sposób nazwę wybranego owocu lub warzywa. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, o jaki owoc lub jakie warzywo chodzi i odszukuje je na ilustracji.

Pływa czy tonie? - doświadczenia z owocami.  Środki dydaktyczne: miska, różne owoce, świeże zioła, słoiki, plastikowe nożyki, deski do krojenia, woda przegotowana lub źródlana.

Rodzic przygotowuje miskę z wodą. Wyjaśnia, że owoce czasem pływają w wodzie, a innym razem idą na dno. Wkłada do miski całą pomarańczę, a dziecko obserwuje, co się dzieje (pomarańcza pływa). Następnie wkłada do miski obraną pomarańczę, dziecko obserwuje, jak owoc tonie. Rodzic wyjaśnia, że miąższ pomarańczy zawiera dużo cukru - fruktozy, jest gęsty i działa jak gąbka, dlatego pomarańcza tonie. Skórka jest lżejsza niż woda i porowata, dzięki niej pomarańcza pływa.

Dziecko przeprowadza doświadczenia z innymi owocami i z pomocą rodzica próbuje wyciągnąć wnioski.

Na zakończenie dziecko z rodzicem przygotowuje w słoikach wody smakowe, wykorzystując np. arbuza, truskawki, limonkę, ananasa. Dziecko i rodzic  myją owoce, kroją na kawałki, wkładają do słoików, dodają świeże zioła (np. miętę czy rozmaryn), zalewają wodą przegotowaną lub źródlaną. Słoiki należy odstawić w chłodne miejsce na kilka godzin.

Zabawa ruchowa dla dzieci odc. 1

Karta pracy:

Dzieci czteroletnie: KP4 s. 33

Dzieci trzyletnie: dowolna karta pracy wybrana przez dziecko

Spacer: obserwacje przyrodnicze w terenie.