GRUPA TYGRYSKI

Propozycja zadań na czwartek 29.10.2020

1. Utrwalenie piosenki "Tutaj mieszkam"

2. Moja wieś, moje miasto - rozmowa tematyczna na podstawie wiersza. Czytamy dzieciom wiersz, a następnie zadajemy pytania dotyczące jego treści:

Miasto

Stuka, puka, dudni, wali,

turkot słychać gdzieś w oddali,

autobusy i tramwaje,

na peronie pociąg staje.

Hałasują samochody,

na ulicach rewia mody,

krzyki, ryki, szum i gwar,

tętni życiem nocny bar.

Berlin, Paryż i Warszawa,

tumult, zamęt, zgiełk i wrzawa,

rzeka Wisła i Sekwana,

płynie w smogu jak narwana...

kurka, pszczółka, żywność zdrowa,

snopek siana w polu stoi,

gospodyni kozę doi.

Rolnik pyrka na ciągniku,

lis grasuje po kurniku,

pieje kogut, gęga gęś,

tętni życiem polska wieś.

Szumi ruczaj jak Loara,

chlipie mleczko kotka stara,

świnka ryje nosem w chlewie,

a ja domek mam na drzewie...

M.S. Ziemann ?Miasto? [w:] ?Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek?,

Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2018, s. 10?11

Po przeczytaniu wiersza wyjaśniamy niezrozumiałe dla dzieci słowa, a następnie zadajemy pytania dotyczące treści wiersza. Przykładowe pytania: Jak jest opisane miasto w wierszu? Jak autorka opisuje wieś? Czym różni się krajobraz miasta od krajobrazu wsi? Gdzie tempo życia jest szybsze ? w mieście czy na wsi? Jak można spędzać czas wolny w mieście, a jak na wsi? Kto z was mieszka w mieście, a kto na wsi? Jakie widzisz korzyści z mieszkania na wsi, a jakie z mieszkania w mieście?.

3. Tyle samo - zabawa matematyczna. Dziecko przynosi dziewięć zabawek. Następnie układa zabawki, dzieląc je na trzy grupy w następujący sposób: pierwsza grupa ma się składać z jednej zabawki, druga z trzech zabawek, a trzecia z pięciu zabawek. Gdy dziecko ułoży zabawki w taki sposób, prosimy, aby korzystając z reszty zabawek, zrobiły tak, aby w każdej grupie było po tyle zabawek, ile jest w ostatniej.