GRUPA TYGRYSKI

Propozycja zadań

Poniedziałek 26.05.2020

1. Ćwiczenia z liczeniem  https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg

2.To jest moja mama - swobodne wypowiedzi dzieci na temat mam. Opowiada, jak jego mama ma na imię, czym się zajmuje. Dzieci wymieniają ulubione sposoby na spędzanie czasu z mamą.

3.  Śpiewanie piosenki dla rodziców "Mamo tato czy ty wiesz"

4.  Czym zajmuje się w domu mama - rozwiązywanie zagadek słownych. Dzieci słuchają zagadek słownych.  Zastanawiają się, jakie obowiązki wykonuje w domu mama. Przykładowe zagadki:

I mama i pralka

mocno się natrudzą,

gdy synek lub córka

bardzo się ubrudzą. (pranie)

Głośna maszyna

sunie po dywanie,

i już żaden śmieć,

na nim nie zostanie. (odkurzanie)

Ogień pod garnkiem płonie,

bucha z niego para,

same pyszne dania

będziemy jeść zaraz. (gotowanie)

Żeby koszulka

zmarszczek nie miała,

moja mamusia ją? (uprasowała)

"Każda rzecz ma swoje miejsce"

- mama to powtarza.

Więc pozbieraj swe zabawki

I się nie obrażaj!. (sprzątanie)

Bierze kąpiel filiżanka,

biorą też talerze.

Po obiedzie wielki garnek

także kąpiel bierze. (zmywanie naczyń)

4. Obowiązki mojej mamy - rozmowa kierowana. Dzieci na podstawie dwóch poprzednich zabaw i własnych obserwacji nazywają rodzaje obowiązków domowych wykonywanych przez mamy. Określają czy jest ich dużo, czy mało. Zastanawiają się, czym zajmują się dzieci, kiedy mama sprząta, gotuje, prasuje itp. Mogą zastanowić się, jak pomóc mamie w porządkach, np. wytrzeć kurze, dobrać skarpetki w pary, wyjąć naczynia ze zmywarki. Warto w tym miejscu porozmawiać również o obowiązkach domowych taty, o tym, że w rodzinie, tak jak w grupie przedszkolnej, pomagamy sobie nawzajem.

5. Sposób na pomoc dla mamy - słuchanie wiersza "Robotek" Joanny Papuzińskiej. Dzieci słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela. Zastanawiają się wspólnie, czy ich mamom przydałby się Robotek. Uzasadniają swoje wypowiedzi.

Robotek

Blacha, gwoździe, drut, śrubokręt i młotek.

Co to będzie?

Mały robot, Robotek.

Dla kogo?

No, nie dla mnie,

ja go dam naszej mamie.

Robotek co dzień o świcie

nastawi dla wszystkich wodę na mycie,

do sklepu zbiegnie na dół

i zakupy zrobi do obiadu.

Pozdejmuje kożuchy z mleka,

szczypiorek drobno posieka,

wyprasuje fartuszki,

guzik przyszyje do bluzki.

Ugotuje, pozmywa, sprzątnie, zrobi pranie,

a mama leżeć będzie na tapczanie

i książki czytać.

Albo nas pytać:

"A może byśmy poszli do kina,

kochani?".

Joanna Papuzińska Źródło: Książki dla małych i dużych, Joanna Papuzińska, Wiersze cz. IV, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa

Dzieci 4 letnie "Serce dla mamy" - praca plastyczna, układanie kompozycji z gotowych elementów. Dzieci wypychają serce i płatki kwiatów z "Wyprawki" nr 16. Na sercu układają kompozycję z płatków według własnych pomysłów. Na zakończenie przyklejają ułożone kompozycje.

Dzieci 3 letnie "Bukiet dla mamy"- praca plastyczna. Dzieci wypychają wszystkie elementy z karty pracy strona 139. Układamy wszystko na kolorowej kartce. Z zielonych pasków zrób łodygi, potem doklej dowolne kwiaty i liście. Bukiet można ozdobić kokardą i sercem.