Zdrowo rośniemy, bo warzywa i owoce jemy

Dzieci z grupy "Krasnoludki" przez tydzień rozmawiały o warzywach i owocach. Wspólnie poznaliśmy walory, cechy, kształty, smaki warzyw i owoców. Gromadziliśmy w kąciku przyrodniczym różne owoce i warzywa sezonowe oraz zdrowe przetwory domowe.

Codziennie wykorzystywaliśmy zabawy ruchowe umożliwiające naśladowanie czynności związanych z uprawą, zbiorem oraz przetwarzaniem owoców i warzyw sezonowych. Dążyliśmy do poznawania wielozmysłowego owoców i niektórych warzyw oraz przełamywaliśmy niechęć do ich spożywania.  Podczas zabaw badawczych z owocami  i warzywami poznawaliśmy ich wygląd, budowę i przede wszystkim smak. Wspólnie wykonaliśmy zdrowe, owocowe szaszłyki, które później szybko znikały z talerzy. Założona spiżarnia jesienna pozwala nam na codzienne jedzenie dżemów, konfitur, piciu zdrowych soków i kompotów.

Powyższe działania pozwoliły zapoczątkować w przedszkolakach postawę bacznego obserwatora, jak również czynne postawy  prozdrowotne opierające się na nawykowym spożywaniu owoców i warzyw w ciągu dnia. Zabawy badawcze przekonały nas o tym, że owoce i warzywa są zdrowe  i smaczne oraz zainspirowały nas do kontynuowania działań związanych ze zwiększeniem spożycia owoców i warzyw  zarówno w przedszkolu,  jak i w domu.