JAK POMÓC DZIECKU, BY POLUBIŁO PRZEDSZKOLE ? ROLA RODZICÓW

Adaptacja dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach pobytu - rola rodziców

Aby zminimalizować stres dziecka związany z rozłąką oraz wejściem do nowego otoczenia, jakim niewątpliwie jest przedszkole, należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Dobrze jest wcześniej rozpocząć przyzwyczajanie dziecka do opieki innych osób, stopniowo wydłużając jej czas.
  2. Dla dziecka bardzo ważna jest przewidywalność zdarzeń i rytuały, dzięki którym czuje się bezpiecznie. Warto, zatem ustalić jakąś krótką formę pożegnania przy odprowadzaniu pociechy do przedszkola, która będzie za każdym razem powtarzana.
  3. Towarzyszenie dziecku, aż pozwoli nam odejść nie sprawdza się. Efektem mogą być kolejne żądania dziecka, w konsekwencji kończy to się rezygnacją z miejsca w przedszkolu i żalem do nauczyciela. Czy zawsze słusznym?
  4. Jeśli mimo wszystko dziecko ma kłopot z adaptacją do nowych warunków, można dać mu do przedszkola jakiś ulubioną zabawkę tak, aby miało ze sobą coś swojego, znanego. Dodatkowo istotne jest, aby wyposażyć pociechę w umiejętność rozładowywania napięcia emocjonalnego i powiedzieć, że jeśli będzie czuło się źle, będzie smutne lub samotne, to niech przytuli mocno przedmiot zabrany ze sobą, a wtedy przypomni mu się, że mama i tata na pewno wrócą o umówionej porze.
  5. Równolegle należy zadbać o swoje przygotowanie na rozstanie z dzieckiem, ponieważ w sytuacji, kiedy rodzic wewnętrznie nie będzie do tego gotowy, to nawet najlepsze sposoby i rady zawiodą, a dziecko zestresuje się i stawi zdecydowany opór wobec przedszkola. Jeśli wtedy mama lub tata ulegnie i zabierze dziecko z przedszkola, to może mieć stuprocentową pewność, że następnym razem jego pociecha zrobi dokładnie tak samo, aby osiągnąć swój cel, czyli nie zostać w przedszkolu. Czy dorośli sami nie stosują w życiu sposobów, które już raz zadziałały?

Rodzice najlepiej znają swoje pociechy i dzięki wnikliwej obserwacji oraz wiedzy na temat ich charakteru mogą znaleźć swój własny sposób na łagodne przejście zmiany, czym jest pobyt dziecka w przedszkolu bez rodzica.

Dzięki zachowaniu powyższych zasad, pobyt dziecka w przedszkolu może stać się wspaniałą przygodą, pełną magii i różnych pozytywnych wrażeń.

Bo czy jest coś bardziej satysfakcjonującego dla rodzica niż patrzenie, jak jego dziecko z dnia na dzień staje się coraz mądrzejsze? Jak z ogromnym zaangażowaniem i ekspresją opowiada o dniu spędzonym w przedszkolu, nowej zabawie, kolegach?

RODZICE

POMÓŻCIE DZIECIOM W ADAPTACJI WE WSPÓŁPRACY Z NAUCZYCIELEM DZIECKA, DAJCIE CZAS DZIECKU I SZANSĘ NAUCZYCIELOM, KTÓRZY MAJĄ W TYM OBSZARZE DUŻE DOŚWIADCZENIE. ZAUFAJCIE NAM, BO BARDZO LUBIMY SWOJĄ PRACĘ.

Wasze Przedszkole