2016/2017 ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA

Plan pracy dydaktyczno- wychowawczo - opiekuńczej ZSP Przedszkola w Lubawce na rok szkolny 2017/2018

"LUBAWKA - MOJE MIASTO"

ZADANIA

FORMY REALIZACJI

ROZWIJANIE U DZIECI POCZUCIA WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI

• Prowadzenie rozmów z dziećmi z wykorzystaniem opowiadań, historyjek         obrazkowych, wierszy. Stwarzanie dzieciom okazji do utrwalania swojego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania. Uświadomienie co to znaczy rodzina; nazywanie członków swojej rodziny, określanie pokrewieństwa, nazywanie ich codziennych zajęć.
  • Wykonanie wystawy fotograficznej/ plastycznej pod hasłem ,, Rodziny naszych przedszkolaków"
  • Zapraszanie do przedszkola rodziców przedszkolaków, w celu przybliżenia dzieciom wykonywanej  przez nich pracy zawodowej,  zwiedzanie  wybranych zakładów pracy.

WPROWADZENIE DZIECI W  ŚWIAT WARTOŚCI JAKIM JEST WŁASNY REGION

• Zapoznanie z mapą Polski- zaznaczenie położenia Lubawki.
  • Organizowanie pieszych wycieczek w celu poznania historii i miejsc użyteczności publicznej naszego miasta.
  • Wdrażanie do pracy z dziećmi cykli tematycznych związanych   z poznawaniem miejscowych legend.
  • Urządzanie kącików tematycznych  pt. "Lubawka dawniej i dziś''.
  • Redagowanie ulotki informacyjnej dla rodziców na temat istoty wprowadzania dziecka w świat wartości historii, kultury, tradycji regionalnej.

WZBUDZANIE ZAINTERESOWAŃ PRZYRODĄ WŁASNEGO MIASTA

• Wycieczki do różnych środowisk przyrodniczych znajdujących się w pobliżu przedszkola (park, las, łąka,) poznanie mieszkańców tych środowisk, roślin.
  • Zbieranie do kącika przyrody eksponatów przyrody  ożywionej                            i nieożywionej  z naszego regionu, założenie atlasu roślin.
  •  Spotkanie  z leśnikiem- przybliżenie flory i fauny naszego regionu.

WDRAŻANIE DZIECKA DO TWÓRCZEGO OBCOWANIA Z KULTURĄ MIASTA, REGIONU.

• Nauka tańców i zabaw ludowych.
  • Autokarowe wycieczki do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze ? lekcje muzealne.
  • Czynne uczestniczenie dzieci w  życiu miasta poprzez udział w konkursach,        uroczystościach lokalnych: zwiedzanie wystawy wieńców dożynkowych  w Urzędzie Miasta, udział w zawodach rowerowych.
  •  Nawiązanie współpracy z Biblioteką Miejską  w Lubawce w celu:
  • Wzbogacania przedszkolnego kącika książki w zbiory, foldery tematycznie związanych z naszym miastem i regionem,
  • Udziału w zajęciach bibliotecznych poświęconych tradycji i historii naszego miasta.