Grupa WESOŁE BĄKI

Grupa Wesołe  Bąki

Zadania na 26.05.2020

Drogie Mamy! Życzę Wam zdrowia, dużo radości i szczęścia,

Dumy ze swoich pociech i wiele powodów do uśmiechu

Nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale na co dzień

Temat : Moja mama czarodziejka

1.  Jak nasza mama odczarowała wielkoluda ? słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica z książki ?Nasza mama czarodziejka?

Jak nasza mama odczarowała wielkoluda

Pośrodku naszego miasta jest park. Pośrodku parku ? zjeżdżalnia, drabinki i boisko do grania w piłkę. Tam zawsze chodzimy się bawić. Aż tu nie wiadomo skąd zjawił się kiedyś w mieście wielkolud. Od razu zajął cały park dla siebie. Na bramie wywiesił tablicę:

Nikomu nie wolno tu wchodzić, choćby nie wiem co.

Całymi dniami wylegiwał się na trawnikach a wszystkie dzieci musiały bawić się na ulicy. Któregoś dnia nasz najmłodszy brat rzucił piłkę tak mocno, że przeleciała przez ogrodzenie i wpadła do parku. Wielkolud złapał ją i nie chciał nam oddać. Wróciliśmy do domu z płaczem. Wtedy nasza mama wpadła w złość.

- No, nie - powiedziała - ja już dłużej tego znosić nie będę!

I poszła do parku.

Wszyscy, nawet dorośli panowie, bali się tego wielkoluda. Ale nasza mama - nie. Podeszła do niego bliziutko i zawołała:

- Nie pozwalam dokuczać małemu dziecku!

A ponieważ zobaczyła, że wielkolud ma kurtkę rozerwaną na plecach, powiedziała jeszcze:

- Taki duży, a wygląda jak obdartus! Jak panu nie wstyd! Proszę zaczekać, wezmę igłę z nitką i zaszyję dziurę!

Bo naszą mamę okropnie denerwuje, kiedy ktoś jest nieporządnie ubrany. Więc posłała nas po igłę i nici, przystawiła do pleców wielkoluda drabinę ogrodniczą i zaczęła mu cerować kurtkę. Szyła, szyła, aż nagle drabina zachybotała się i nasza mama niechcący ukłuła wielkoluda igłą.

- O, przepraszam - powiedziała, bo wielkolud syknął.

Ale wielkolud syczał dalej. Mama zobaczyła, że przez dziurkę zrobioną igłą powietrze ucieka z niego jak z przedziurawionej opony. Kurczył się i kurczył, a po pięciu minutach stał się zwyczajnym chłopakiem - mniej więcej takim jak ja.

- Bardzo dziękuję! - powiedział do mamy. - Pani mnie odczarowała! Ja byłem bardzo zarozumiałym chłopcem i ciągle chodziłem nadęty. Zdawało mi się, że jestem najmądrzejszy, najpiękniejszy i najważniejszy na świecie. Od tego nadymania robiłem się coraz większy i większy, aż w końcu stałem się wielkoludem. Z początku podobało mi się to nawet, bo byłem największy i najsilniejszy. Ale co z tego? Nikt mnie nie lubił, nikt nie chciał się ze mną bawić. Teraz wiem, że lepiej być zwyczajnym chłopcem i nie nadymać się. Mogę wrócić do domu. Do widzenia! A tutaj jest piłeczka!

I znów w naszym mieście stało się wesoło i bezpiecznie jak zawsze. Znów mogliśmy spędzać całe dnie w parku. Ale od tej pory nasza mama boi się, żeby któreś z nas nie zamieniło się w wielkoluda. Dlatego ma zawsze naszykowaną miseczkę z mydłem i słomką do puszczania baniek. Gdy tylko któryś z nas zacznie sobie myśleć, że jest "naj...naj... naj..." i nadymać się - mama daje mu słomkę i mówi:

- Masz, popuszczaj sobie trochę baniek mydlanych. To ci dobrze zrobi, wydmuchasz z siebie całą zarozumiałość. Bo zdaje mi się, że jesteś za bardzo nadęty!

Źródło: Joanna Papuzińska, "Nasza mama czarodziejka", Nasza Księgarnia, Warszawa 1982

Po wysłuchaniu opowiadania dziecko opowiada, co się wydarzyło, kim był wielkolud, dlaczego stał się wielkoludem, jak mama go odczarowała, co to znaczy być zarozumiałym, jaki mama miała sposób, aby jej dzieci nie stały się zarozumiałe.

Możemy dziecku również dać kubeczek i słomkę z miksturą do puszczania baniek lub dziecko może zrobić burzę w kubeczku. /podczas zabawy dziecko zastanawia się czy nie powinien wydmuchać z siebie odrobiny zarozumiałości. Po zabawie z bańkami dziecko ocenia, czy to dobry pomysł, aby co jakiś czas dla dobrego wychowania puszczać bańki.

2.  Przygotowujemy w koszyku/ pojemniku  litery "m" i "w" drukowane i pisane, wielkie i małe. Dziecko losuje z koszyka po jednej literze, nazywają ją i opisują, np. wielka pisana litera w. Dziecko dzieli litery na wielkoludy i na malutkie, dobiera w pary małe pisane z wielkimi pisanymi, małe drukowane z wielkimi drukowanymi, osobno litery w i m. Następnie dziecko wymyśla rzeczy na które zaczynają się na spółgłoskę w i m.

3. Zadania w kartach pracy cz. 4 str. 36-37

4. Zabawa muzyczna -  Rozgrzewka https://www.youtube.com/watch?v=qFyIokO5WTI

5. Piosenka "Na łące" https://www.youtube.com/watch?v=upxSZyGMou4 ? włączamy dziecku piosenkę, dziecko kilkakrotnie słucha piosenkę, a następnie próbuje samo śpiewać,  możemy wspólnie zatańczyć z dzieckiem.

6. Zadania dodatkowe:

- poznanie litery ń - Karty pracy cz.4 str. 86

- pomocna dłoń - obrysowywanie i wycinanie po konturze własnej dłoni, rysowanie na jej odwrocie, jak dzieci mogą pomóc mamie w domu

- wspólne piecznie ciasteczek, ciasta...

7. Pogoda nie zachęca do spaceru, ale zabawy w kałużach zawsze sprawiają dużo radości.

Pozdrawiam i życzę miłego i rodzinnego dnia Marta Kwiatkowska